Pierwsza praca

Pierwsza praca

Napisane przez: Katarzyna Szymańska ()
Liczba odpowiedzi: 0

Jak znaleźć pracę i gdzie jej szukać?

 

 

Jak zacząć szukać pracy, by nasze działania były skuteczne? Gdzie się udać, by otrzymać oferty pracy? Sprawdź nasze wskazówki!

Zanim zaczniesz szukać ofert

Jeżeli nie mamy określonych planów zawodowych i nie wiemy, co mogą robić osoby z naszym wykształceniem, warto rozpocząć szukanie pracy od odwiedzenia doradcy zawodowego i pośrednika pracy. Można ich znaleźć m.in. w Wojewódzkich Urzędach Pracy.

Tam uzyskamy informacje, dzięki którym dowiemy się, w jakich branżach i na jakich stanowiskach mamy szansę otrzymać pracę.

 

To bardzo ważne, żeby zdobyć taki punkt odniesienia, zanim zaczniemy wysyłać CV. W przeciwnym razie możemy odpowiadać na mnóstwo ogłoszeń tygodniowo, a efekt będzie mizerny.

 

Określenie branży i stanowiska, na jakich możemy pracować, pozwala również na bezpośrednie dotarcie do pracodawców. Coraz częściej na swoich stronach internetowych firmy mają zakładki kariery. Tam, w zależności od aktualnego zapotrzebowania na pracowników, znajdziemy ogłoszenia na konkretne stanowiska lub zbiorczą informację, jakiego typu pracownikami firma jest zainteresowana.

 

Stwórz bazę serwisów

Następny krok to stworzenie bazy serwisów z ogłoszeniami o pracę, które będziemy regularnie odwiedzać w poszukiwaniu nowych ofert. Na liście powinny znaleźć się nie tylko najpopularniejsze strony, ale również te zawierające ogłoszenia lokalne lub branżowe oraz  strona Powiatowego Urzędu Pracy. Wtedy możemy mieć pewność, że nie przeoczymy żadnej ciekawej propozycji.

 

Pracodawcy wiedzą, że młodzi szukają pracy głównie w Internecie, dlatego właśnie tam można znaleźć najwięcej ogłoszeń skierowanych do tej grupy wiekowej. Coraz więcej ofert pracy możemy znaleźć na Facebooku.

 

Jeżeli mamy na koncie doświadczenie zawodowe, powinniśmy bez problemu określić, w jakiej branży i na jakich stanowiskach się odnajdziemy. Wybierając ogłoszenia lepiej wybierać te, w których spełniamy minimum trzy czwarte wymagań, aplikowanie na stanowiska, do których brakuje nam połowy niezbędnych kompetencji, można uznać za bezcelowe.

 

Odnowienie kontaktów

Następnym możliwym sposobem jest odnawianie dawnych relacji. Zróbmy listę wszystkich osób, z jakimi kiedykolwiek współpracowaliśmy na gruncie zawodowym.
 

To mogą być pracownicy, którzy opiekowali się nami podczas stażu, szef, którego dobrze wspominamy, firma, która zleciła nam nawet jednorazowe wykonanie pracy. Zapytajmy, czy nie chcieliby skorzystać z naszych usług ponownie, albo czy nie słyszeli od kogoś, że szuka pracowników. To bardzo ważne, ponieważ dla tych osób nie jesteśmy anonimowi i być może kojarzą nas z dobrze wykonaną pracą, albo szukają pracownika i docenią fakt, że już znamy sposób, w jaki funkcjonuje ich firma.

 

Sprawdź ofertę Ochotniczych Hufców Pracy

Pandemia COVID-19 sprawiła, że szukanie pracy stało się o wiele cięższe, dlatego odwiedźmy Ochotnicze Hufce Pracy, które od wielu lat podejmują szereg inicjatyw
w zakresie ograniczania bezrobocia i jego negatywnych skutków wśród młodzieży. Będziemy  mogli znaleźć tu oferty pracy stałej lub tymczasowej. Skorzystajmy z usług doradcy zawodowego czy pośrednika pracy.

 

Bądź aktywny

Poszukując pracy korzystajmy z wszelkich dostępnych możliwości. Nawet, jeśli przez jakiś czas nie będziemy odnosili sukcesów, nie załamujmy się. Aktywnie poszukując pracy, zdobywamy przecież cenną wiedzę o wymaganiach pracodawców, o przebiegu rozmów kwalifikacyjnych czy na przykład uczymy się skutecznej autoprezentacji.

Niepowodzenia się zdarzają i są normalnym elementem procesu uczenia się. Ważne, żeby się nie poddawać i nie tracić entuzjazmu, wtedy na pewno uda się osiągnąć obrany cel.

 

Pamiętajmy, to my musimy zapukać do drzwi pracodawcy.