Twórczość W. Szymborskiej w Bibliotece Końca Świata

Twórczość W. Szymborskiej w Bibliotece Końca Świata

Napisane przez: Wioletta Kosińska ()
Liczba odpowiedzi: 0

Twórczość Wisławy Szymborskiej trafi do Biblioteki Końca Świata

Dzieła noblistki przetrwają zagładę ludzkości! Wiersze i listy Wisławy Szymborskiej zostaną zdeponowane w Bibliotece Końca Świata, której zadaniem jest zachowanie dzieł kultury przed ewentualnym globalnym kataklizmem. Twórczość poetki dołączy tym samym do książek innej słynnej polskiej twórczyni. Na Spitsbergenie przechowywanych jest też wiele innych arcydzieł z całego świata.

Na mroźnym, arktycznym archipelagu Svalbard na norweskim Spitsbergenie znajduje się Światowe Archiwum Arktyczne, zwane także Biblioteką Końca Świata. Znajdują się tam skarby ludzkości, zachowane dla potomnych – najcenniejsze dzieła światowej kultury. Są one zapisane za pomocą specjalnych nośników, które mają przetrwać ponad 500 lat. Sposób ich zabezpieczenia chroni je również przed efektami konfliktów zbrojnych czy katastrofy klimatycznej, które mogłyby zagrozić przetrwaniu ludzkości.

Światowe Archiwum Arktyczne założyła firma PIQL. Stworzyła ona technologię zapisu danych na specjalnym analogowym nośniku – taśmie 35 mm, której jedna rolka może pomieścić 120 GB. Każdą rolkę chroni metalowy kontener, aluminiowa kaseta i plastikowe pudełko, a całość przechowywana jest w głęboko zakopanym stalowym skarbcu.

Co istotne, dane można odczytać bez pośrednictwa sprzętu elektronicznego, dzięki czemu archiwum nie jest zagrożone atakami cyfrowymi, jak również jest odporne na zjawisko burz geomagnetycznych, które mogą zakłócić bądź zniszczyć dane cyfrowe. Pracująca na miejscu obsługa jest w stanie w ciągu kilku- czy kilkunastu godzin zeskanować i przesłać do odbiorców potrzebne materiały.

Budynek Światowego Archiwum Arktycznego znajduje się niedaleko Globalnego Banku Nasion, zbudowanego w celu bezpiecznego przechowywania nasion roślin jadalnych. Razem tworzą kompleks, który powinien pozwolić ludzkości przetrwać i – w razie potrzeby – ją odtworzyć.

Wisława Szymborska na Spitsbergenie

Skarbiec w Arktyce pełen kultury

W Światowym Archiwum Arktycznym zdeponowane są ważne dla ludzkości dane historyczne i kulturowe. W mieszczącej się w dawnej kopalni węgla bibliotece swoje najważniejsze zasoby intelektualne, między innymi teksty konstytucji, zdeponowały liczne kraje w tym Norwegia, Brazylia i Meksyk. Swoje dane chronią w ten sposób światowe korporacje, w tym Siemens, SCG i Microsoft, który na Arktyce ukrył dane źródłowe serwisu GitHub. Konwencje praw dziecka zdeponował na Spitsbergenie UNICEF. Największe światowe instytucje kulturalne, takie jak Biblioteka Watykańska i Norweskie Muzeum Narodowe również korzystają z możliwości ochrony swoich dóbr intelektualnych. Dzięki temu na Spitsbergenie na taśmach filmowych znajdują się kopie „Boskiej Komedii” Dante Alighieriego, obrazu „Krzyk” Edvarda Muncha i „Straży Nocnej” Rembrandta). A także dzieła Olgi Tokarczuk.

Polska noblistka z 2018 roku jest pierwszą laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, której twórczość znalazła się na zdeponowanej na Spitsbergenie taśmie. W Bibliotece Końca Świata na jednej rolce taśmy światłoczułej znalazł się cały dorobek Tokarczuk – 14 książek, 4299 strony. Niebawem dołączy do niej twórczość innej polskiej noblistki, Wisławy Szymborskiej.

Dzieła polskich noblistek zachowane dla przyszłych pokoleń

Twórczość Wisławy Szymborskiej zostanie zdeponowana w Światowym Archiwum Arktycznym na Spitsbergenie dzięki staraniom Fundacji Wisławy Szymborskiej, Wydawnictwa Znak oraz PIQL Polska. Znajdą się w nim wszystkie teksty poetyckie, prozatorskie, felietony oraz listy, które wyszły spod pióra noblistki i zostały opublikowane do tej pory w języku polskim. Przekazanie cyfrowych wersji dzieł noblistki do Biblioteki Końca Świata nastąpi 8 kwietnia 2021 roku, do tego czasu nagrana taśma z jej twórczością przechowywana jest w Krakowie.