Ferie z Kulturą

Ferie z Kulturą

Napisane przez: Katarzyna Szymańska ()
Liczba odpowiedzi: 0

Ferie z kulturą – zaproszenie do twórczego spędzenia czasu

 

Poznawanie wspaniałych dzieł sztuki, zgłębianie tajemnic historii, odkrywanie sekretów artystów, warsztaty rodzinne, konkursy i zajęcia plastyczne, koncerty i przedstawienia – to tylko niektóre z propozycji przygotowanych na czas ferii zimowych przez muzea i instytucje artystyczne. Specjalną ofertę dla dzieci i młodzieży proponuje ponad 60 instytucji prowadzonych i współprowadzonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ferie z Kulturą

Oferta przygotowana przez muzea jest bardzo różnorodna. Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce proponuje udział w zajęciach, podczas których uczestnicy odkryją czym są starodruki, kto je tworzył i co zawierają. Chętni mogą także wziąć udział w poszukiwaniach sekretów wielickiego zamku i w konkurencjach olimpijskich w górniczym wydaniu, dowiedzieć się, jaka była roli konia w kopalni, poznać miasto Wieliczkę i odkryć moc soli.

Zamek na Wawelu na czas ferii zimowych przygotował dla rodzin z dziećmi spotkania, które otworzą drzwi do niezwykłego, tajemniczego, a czasem dziwnego świata niderlandzkich obrazów. Muzeum Narodowe w Warszawie oferuje warsztaty rodzinne, klub archeologa i zajęcia plastyczne w nowej przestrzeni edukacyjnej. Planuje także spotkanie z artystką i zabawę karnawałową. Natomiast Muzeum Łazienki Królewskie oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa zaprasza na spacery i spotkania przyrodnicze, warsztaty artystyczne oraz zajęcia teatralne.

Zajęcia połączone z warsztatami, zagadkami i dobrą zabawą czekają na dzieci także w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Każdy punkt programu to przygoda o różnorodnej tematyce, a zajęcia będą doskonałą okazją do twórczego spędzenia czasu poprzez obcowanie z ciekawymi przedmiotami, instrumentami muzycznymi, a także odkrywanie wojskowego świata oraz zamkowych i pałacowych tajemnic.

Doskonałym miejscem do odwiedzenia w czasie ferii jest także Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, w którego ofercie znajdują się m.in. oprowadzania dla grup, zajęcia edukacyjne, warsztaty tworzenia z sitodruku, „Akademia młodego naukowca” czy aktywności związane z wystawą „Machiny Leonarda da Vinci”.

Równie ciekawe propozycje przygotowały instytucje artystyczne. Polska Opera Królewska proponuje udział w warsztatach, podczas których uczestnicy poznają m.in. elementy scenografii oraz rekwizyty wykorzystywane podczas przedstawienia operowego, dowiedzą się kim jest reżyser i inspicjent oraz na czym polega ich praca, a także jak powstają kostiumy i peruki. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaprasza na warsztaty „Tańczę, bo lubię”, podczas których można poznać tajniki takich tańców jak zumba czy flamenco. Filharmonia Szczecińska proponuje warsztaty kompozytorskie pod okiem trójki kompozytorów oraz udział w próbach Orkiestry Symfonicznej. Natomiast młodzi naukowcy podczas półkolonii organizowanych przez Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi poszukają odpowiedzi m.in. na pytania, czy człowiek może mieszkać w kosmosie i dlaczego alchemicy szukali kamienia filozoficznego?

Zapraszamy do zapoznania się z bogatą ofertą wszystkich instytucji i skorzystania z propozycji wspólnego twórczego spędzenia czasu.