Jak zostać dociekliwym czytelnikiem?

Jak zostać dociekliwym czytelnikiem?

Napisane przez: Wioletta Kosińska ()
Liczba odpowiedzi: 0

Jak czytać lepiej? Kilka wskazówek, by być (jeszcze) dociekliwszym czytelnikiem.

Wiele osób, zwłaszcza w okresie noworocznym, postanawia, że będzie czytało więcej. Co można jednak zrobić, by czytać… lepiej, uważniej, bardziej świadomie? Zaznaczanie fragmentów tekstu, podkreślanie zdań czy robienie notatek to tylko niektóre ze sposobów, dzięki którym można zrozumieć więcej, uchwycić dodatkowy sens czy lepiej poznać autora. Jakie są wasze sposoby?

Jak czytać lepiej? Kilka wskazówek, by być (jeszcze) dociekliwszym czytelnikiem

Co zrobić, by być (jeszcze) lepszym czytelnikiem? Zwiększyć poziom rozumienia, umiejętność krytycznego myślenia, wyciągania wniosków i odnoszenia ich do swojego życia? Niektórzy czytelnicy piszą o przeczytanych przez siebie książkach w serwisach internetowych, tworzą mapy myśli. Inni czytają fragmenty na głos. Więc kilka porad, które mogą się okazać przydatne pod względem czytelniczej uważności.

1. Odpowiedz na pytanie: z jakiego powodu sięgasz po daną książkę?

Przed rozpoczęciem czytania danej książki warto odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego sięgasz właśnie po nią – dla przyjemności, poszerzenia wiedzy, a może po to, by oderwać się od rzeczywistości? Być może jesteś ciekaw książki, która od miesięcy znajduje się na szczycie listy bestsellerów lub zdobyła prestiżową nagrodę? A może ciekawi cię twórczość danego autora? Wyznaczenie, sprecyzowanie celu pozwala myśleć o lekturze w bardziej świadomy i krytyczny sposób.

2. Oczyść umysł przed lekturą

Zanim zaczniesz czytać, oczyść swój umysł. Postaraj się zapomnieć o zmartwieniach lub rzeczach, które cię niepokoją. Pozbądź się niechcianych myśli i skoncentruj. Czytanie może przenieść cię do innego świata. Wyobraź sobie wygląd postaci, postaraj się poczuć ich emocje.

3. Zrób „podgląd" rozdziału zanim zaczniesz go czytać

Przed rozpoczęciem kolejnego rozdziału można wcześniej zrobić jego „podgląd” i przeznaczyć kilkadziesiąt sekund na spojrzenie na tytuł, wszystkie nagłówki, podtytuły i zaznaczone fragmenty, a także obejrzeć zdjęcia lub ilustracje, przeczytać pierwszy i ostatni akapit, spojrzeć na pierwsze zdania akapitów. Warto zastanowić się nad tym, jaka może być główna idea rozdziału i cel autora. Prawdopodobnie pojawi się w twojej głowie kilka dobrych, ogólnych pomysłów. A gdy będziesz mieć ogólne pojęcie o tym, o czym jest dany fragment zanim go przeczytasz, będziesz w stanie lepiej go zrozumieć i zapamiętać.

4. Ćwicz krytyczne myślenie

Wówczas zauważysz, że częściej myślisz o książce, którą czytasz. Nie chodzi tu wyłącznie o proste rozumienie czy dekodowanie języka pisanego, ale głębsze zrozumienie tekstu. Dostrzeganie metafor lub innych subtelnych podtekstów daje dużą przyjemność z czytania. Jak przyznał Bill Gates w rozmowie z magazynem „Time”, spędza on więcej czasu czytając książki, z którymi się nie zgadza, bo pisze argumenty i kontrapunkty na marginesach. Zatrzymaj się. Zadawaj sobie pytania. Zastanów się, czy zgadzasz się z książką, czy nie. Co według ciebie sprawia, że jest dobra lub nie?

5. Dodawaj adnotacje i zaznaczaj tekst

Podczas czytania warto zaznaczać (oczywiście ołówkiem lub za pomocą karteczek samoprzylepnych) cenne informacje. Można dodawać notatki na stronach, które czytamy, by zachować koncentrację. Warto też zapisywać pytania podczas czytania, by następnie sięgnąć po więcej wyjaśnień na dany temat lub zdefiniować nowe słowo.

6. Personalizuj treść książki i łącz ze swoją codziennością

Dobry czytelnik ma zdolność identyfikowania, rozumienia, a następnie stosowania lekcji, które wyciąga z książek i odnoszenia ich do własnych doświadczeń. Rozpoznawanie podobnych sytuacji, umiejętność tworzenia połączeń i stosowania zdobytej wiedzy podczas czytania są niezwykle ważne.

7. Czytaj w większym gronie

Czytanie jest zazwyczaj samotnym przedsięwzięciem, ale po skończonej lekturze wiele osób ma potrzebę porozmawiać o niej z innymi ludźmi. Można to zrobić na kilka sposobów m.in. dołączając do klubu książki czy znajdując profil autora w mediach społecznościowych i wchodząc w interakcję z innymi jego czytelnikami.

8. Napisz o tym, co przeczytałeś

Pisanie wymusza zrozumienie tematu. Dokończenie świetnej książki to jedno, ale podsumowanie kluczowych spostrzeżeń na jej temat i przekształcenie ich w opinię lub recenzję to zupełnie co innego. Możesz wybrać kluczowe, zapamiętane przez siebie fragmenty lub opisać kilka z nich. Serwis lubimyczytać.pl to idealne miejsce do dzielenia się opiniami i poznawania miłośników ulubionych książek i autorów! Warto też czytać opinie innych użytkowników. Dzięki nim, przypomnisz sobie kluczowe momenty z książki, którą czytałeś dawno temu. Owocne może być także porównywanie opinii innych do swojej.

9. Nie kończ przygody z pasjonującą książką po ostatniej stronie

Pasjonująca lektura może być dopiero początkiem przygody z twórczością danego autora, tematem lub zagadnieniem w niej poruszonym! Możesz jeszcze bardziej zaangażować się, tworząc swój dziennik czytania, szukając większej ilości informacji na dany temat, sięgając po kolejną, powiązaną z poprzednią, lekturę!

 Jakie są Wasze sposoby, by być jak najlepszym czytelnikiem?