"Arcydzieła z Watykanu" - wyjątkowa wystawa w Bibliotece Zamku Królewskiego

"Arcydzieła z Watykanu" - wyjątkowa wystawa w Bibliotece Zamku Królewskiego

Napisane przez: Wioletta Kosińska ()
Liczba odpowiedzi: 0

„Arcydzieła z Watykanu”– wyjątkowa wystawa

- To piękna, nasycona szalenie ważnymi treściami, wystawa. Widz jest pod wrażeniem silnych przesłań dotyczących wartości związanych z Janem Pawłem II - powiedział dziś wicepremier prof. Piotr Gliński po obejrzeniu wyjątkowej ekspozycji prezentowanej na Zamku Królewskim w Warszawie. We wspólnym zwiedzaniu w salach Biblioteki Królewskiej Zamku Królewskiego z udziałem kuratora wystawy Beaty Gadomskiej, uczestniczyli również abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce oraz prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie. Wystawę można oglądać do 13 czerwca.

„Arcydzieła z Watykanu”– wyjątkowa wystawa, Fot. Danuta Matloch

„To wspaniałe doświadczenie”

Zapraszam wszystkich Polaków, turystów, szkoły, aby odwiedzić tę wystawę. To wspaniałe doświadczenie. Można obejrzeć cenne dzieła sztuki, ale też spojrzeć na życie św. Jana Pawła II – powiedział minister kultury.

Piotr Gliński podkreślił, że wystawa „Arcydzieła z Watykanu” miała być prezentowana w roku 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II, ale względu na pandemię prezentowana jest w 40. rocznicę zamachu na polskiego papieża.

Dziękując pracownikom Zamku Królewskiemu oraz Radzie Papieskiej ds. Kultury prof. Piotr Gliński przypomniał, że w 2019 r. podpisany został list intencyjny dotyczący współpracy kulturalnej między Watykanem a Polską.

Dzięki temu możemy rozwijać współpracę kulturalną - zwrócił uwagę.

Cztery części wystawy

Ekspozycję przekrojowo zaznajamiającą z historią powołania Karola Wojtyły na najwyższy urząd zwierzchnika Kościoła katolickiego podzielono na cztery części, do których prowadzą symboliczne bramy.

  • Pierwszą część, zatytułowaną Powołanie, otwiera brama w kształcie krzyża, za którą Karol Wojtyła odkrywa przed widzem drogę swojego powołania i kapłaństwa. Myślą przewodnią tej części ekspozycji jest ukazanie Karola Wojtyły w otoczeniu sztuki i przybliżenie nauki papieskiej na temat roli i znaczenia kultury w życiu narodu i społeczeństwa. Zwiedzającym towarzyszą słowa Karola Wojtyły o jego powołaniu kapłańskim, drodze przez studia na Angelicum w Rzymie, przyjęciu sakry biskupiej i arcybiskupiej, objęciu stolicy arcybiskupiej w Krakowie i to wszystko w otoczeniu malarstwa bezpośrednio nawiązującego do słów Wojtyły. Po raz pierwszy pokazane zostaną w Polsce archiwalia dokumentujące studia rzymskie Karola Wojtyły, w tym indeks i praca doktorska. W tej części można jeszcze zobaczyć list Karola Wojtyły do Juliusza Osterwy z zaproszeniem na święcenia kapłańskie i Mszę prymicyjną, dyplom magisterski uzyskany na UJ, rękopis Kazania na Areopagu oraz stroje kapłańskie Wojtyły.
  • Druga brama, z wyobrażeniem kluczy, wprowadza w czas posługi papieskiej Jana Pawła II. W tej części można zobaczyć m.in. wizerunek św. Piotra z XVI w., rysunek przypisywany Rafaelowi z przedstawieniem sceny wręczenia kluczy św. Piotrowi przez Chrystusa, trony z papieskich pielgrzymek do Polski, dzieła sztuki z Muzeów Watykańskich, które były darami Ojca Świętego dla władz polskich, dary od polskich premierów dla papieża, wizerunki Madonn, jako odpowiedź na papieskie zawołanie Totus Tuus oraz papieską sutannę i ornaty.
  • Za trzecią – w kształcie kopuły Bazyliki św. Piotra – znajduje się sekwencja W kręgu sztuki Watykanu, w której prezentowane są – wcześniej nie pokazywane w Polsce – obrazy z Muzeów Watykańskich. Na wystawie zaprezentowano siedem arcydzieł: Madonna z Dzieciątkiem i świętymi Dominikiem i Katarzyną Aleksandryjską Fra Angelica, Święty Mateusz z aniołem Guida Reniego, Uczynki miłosierdzia Olivuccia di Ciccarellego, Odkupiciel Antonia Allegriego, zwanego Correggiem, Święta Trójca z martwym Chrystusem Ludovica Carracciego, Madonna z Dzieciątkiem Giovanniego Battisty Salviego zwanego Sassoferratem i Obserwacje astronomiczne Donata Cretiego.

Po raz pierwszy zostanie też pokazany najnowszy i zarazem jeden z najcenniejszych nabytków zamkowej kolekcji – obraz pt. Tronująca Madonna z Dzieciątkiem w otoczeniu świętych Jana Chrzciciela, Piotra, Pawła i Zenobiusza (?) oraz dwóch aniołów i donatorów autorstwa Taddeo Gaddiego, najbardziej znanego ucznia i wieloletniego współpracownika słynnego Giotta di Bondone.

  • Wystawę zamyka brama z symbolem ulatującej gołębicy o wymownym tytule Testament, za którą znajdują się m.in. relikwiarze św. Jana Pawła II i XIV-wieczny obraz Simone Martiniego Anioł.

Ekspozycji towarzyszą utwory dedykowane Janowi Pawłowi II przez wybitnych polskich kompozytorów: w pierwszej części brzmi „Totus Tuus” Henryka Mikołaja Góreckiego, w części drugiej „Victoria” Wojciecha Kilara, w dwóch ostatnich częściach utwór „Chaconne” Krzysztofa Pendereckiego, skomponowany w 2005 r. tuż po śmierci papieża. Fragmenty partytur dwóch ostatnich utworów można zobaczyć na wystawie.

Celem wystawy jest również zwrócenie uwagi na rolę kultury w życiu i nauczaniu Karola Wojtyły, który w Liście do Kardynała Sekretarza Stanu Agostino Casaroli w związku z powołaniem do życia Papieskiej Rady ds. kultury (Rzym, 20.05.1982) pisał m.in. Synteza kultury i wiary jest wymaganiem nie tylko kultury, lecz także wiary [...]. Wiara, która nie staje się kulturą, jest wiarą nie w pełni przyjętą, nie w całości przemyślaną, nie przeżytą wiernie.

Wystawie otwartej do 13 czerwca towarzyszą wykłady oraz program edukacyjny.

źródło: www.gov.pl/kultura