Bibliotekarz - zawód z czasów starożytnych

Bibliotekarz - zawód z czasów starożytnych

Napisane przez: Wioletta Kosińska ()
Liczba odpowiedzi: 0

8 maja – Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

 

Święto ludzi książki. Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

To święto jest okazją do promocji czytelnictwa i bibliotek. Rozpoczyna ono trwający od 8 do 15 maja Tydzień Bibliotek.

Najstarsze wzmianki o zawodzie bibliotekarza pochodzą ze starożytności. Już Sumerowie szkolili kapłanów w opiece nad glinianymi tabliczkami pokrytymi pismem klinowym. Pierwszą osobą w historii, która wprowadziła zawód bibliotekarza, był żyjący w VIII wieku p.n.e. asyryjski król Aszurbanipal.

Bibliotekarze na przestrzeni dziejów

Rola bibliotekarza oraz dostępność tego zawodu zmieniały się na przestrzeni dziejów. Na początku mógł nim być uczony. W Odrodzeniu i Oświeceniu zawód ten leżał już w zasięgu każdego człowieka posiadającego wykształcenie. Bibliotekarzami byli więc urzędnicy książęcy i królewscy, miłośnicy ksiąg i poeci. Często osoby uprawiające ten zawód nie interesowały się w ogóle bibliotekami, w których pracowali. Dopiero od XIX wieku zaczęto wymagać od bibliotekarzy fachowego przygotowania i stałego zatrudnienia.

Pierwsza na ziemiach polskich organizacja bibliotekarska powstała w 1917 roku. Funkcjonowała wówczas pod nazwą – Związek Bibliotekarzy Polskich. Po II wojnie światowej przekształciła się w Związek Bibliotekarzy i Archiwistów Polskich, aby w 1953 roku przyjąć obecnie istniejące miano – Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich.

Rozwój technologiczny – biblioteki cyfrowe

Celem działania Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich jest rozwój bibliotekarstwa, integracja środowiska bibliotekarzy, dbanie o ich prestiż zawodowy oraz kreowanie pozytywnego wizerunku bibliotek jako miejsca kulturotwórczego.

Obecnie w ramach rozwoju technologicznego coraz więcej bibliotek wychodzi poza budynki i oferuje swoje zasoby w wersji cyfrowej w internecie. Znakomitym przykładem takiego portalu jest www.polona.pl która udostępnia w sieci bogate zbiory Biblioteki Narodowej. Czytelnikom polecamy posiadającą wiele cennych pozycji – Podlaską Bibliotekę Cyfrową, istniejącą pod adresem: www.pbc.biaman.pl