Uroczyste obchody Święta Konstytucji 3 Maja online i stacjonarnie

Uroczyste obchody Święta Konstytucji 3 Maja online i stacjonarnie

Napisane przez: Wioletta Kosińska ()
Liczba odpowiedzi: 0

Obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

– 100 wydarzeń online i stacjonarnie

 

Niemal 100 wydarzeń w całym kraju, ale także na Litwie i Ukrainie uświetni obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja - pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej ustawy zasadniczej, która stała się dokumentem tworzącym tożsamość suwerennego narodu. Obchody święta Konstytucji 3 Maja obejmować będą wydarzenia organizowane zarówno stacjonarnie – tam gdzie to możliwe i przy zachowaniu obostrzeń epidemicznych, jak i w przestrzeni cyfrowej. Zróżnicowana formuła ma zachęcić wszystkich Polaków do wspólnego, radosnego świętowania.

Z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja instytucje kultury prowadzone lub współprowadzone przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu realizują niemal 100 wydarzeń w całym kraju, a także na Litwie i Ukrainie.

Muzeum Historii Polski w Warszawie i Instytut Historii Litwy w Wilnie przygotowały wystawę plenerową „Konstytucja 3 Maja”, która przybliża okoliczności powstania pierwszej w Europie, a drugiej na świecie ustawy zasadniczej. Wystawa prezentowana będzie w języku polskim, litewskim, ukraińskim oraz angielskim. Oficjalny wernisaż jest zaplanowany na 3 maja 2021 r. w Wilnie. Następnie ekspozycja będzie pokazywana w wielu miastach na Litwie i w Polsce. Z kolei od 20 maja wystawę będzie można oglądać na Ukrainie w Kijowie.

20 października,  w rocznicę Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów, w Muzeum Narodowym – Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie zostanie otwarta wystawa przygotowywana we współpracy Zamkiem Królewskim w Warszawie oraz Instytutem Adama Mickiewicza. Na wystawie znajdą się wyjątkowe eksponaty, takie jak rękopis Ustawy Rządowej z 1791 czy obraz Jana Matejki „Konstytucja 3 maja” z 1871 roku. W Wilnie pokazane zostaną także portrety wybitnych uczestników Sejmu Czteroletniego oraz liczne dzieła sztuki związane z epoką stanisławowską. Wystawę przygotowaną we współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie będzie można podziwiać w Wilnie do stycznia 2022 roku.

Wśród innych propozycji związanych z obchodami rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja są m.in.:

  • Koncert nadzwyczajny Orkiestry Filharmonii Narodowej z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja (online).
  • Wykłady organizowane przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Zamek Królewski w Warszawie oraz Archiwum Państwowe w Kaliszu (online i stacjonarnie – w zależności od sytuacji epidemicznej).
  • Pełnometrażowy film dokumentalny „3 Maja, czyli dziś” przygotowany przez Biuro Programu „Niepodległa” i TVP we współpracy z wieloma instytucjami kultury (premiera 3 maja na antenach TVP1 i LRT Televizija - pierwszy kanał Litewskiej Telewizji Publicznej).
  • Warsztaty interpretacji tekstów poetyckich, prowadzone przez Teatr Muzyczny w Łodzi (online).
  • Jasnogórski Koncert Pieśni Maryjnych (MKDNiS, Biuro Programu „Niepodległa”, Polsat, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny - transmisja telewizyjna).
  • Warsztaty edukacyjne dla rodzin z dziećmi (online i stacjonarnie – w zależności od sytuacji epidemicznej).
  • Liczne wystawy, wystawy plenerowe i pokazy, adresowane do wszystkich grup wiekowych (online i stacjonarnie – w zależności od sytuacji epidemicznej).

Część wydarzeń będzie realizowana 3 maja, część odbędzie się w terminie późniejszym, a ich formuła (online/stacjonarnie) będzie uzależniona od sytuacji epidemicznej.

Pełna lista wydarzeń znajduje się tutaj.

Zachęcamy również do odwiedzenia specjalnej strony przygotowanej w związku z 230. rocznicą Konstytucji 3 Maja.

Konstytucja 3 maja, Zamek Królewski w Warszawie, fot. A. Ring, L. Sandzewicz.