Jak zacząć pisać książkę? Poradniki

Jak zacząć pisać książkę? Poradniki

Napisane przez: Wioletta Kosińska ()
Liczba odpowiedzi: 0

Jak zacząć pisać ksiażkę? 

Obchodzony dziś 3 marca Międzynarodowy Dzień Pisarzy to dobry moment, by zacząć pisać książkę. W proces twórczy wprowadzą Was poniższe publikacje - poradniki. 

Jeśli szukacie książek, które podpowiedzą, jak zacząć pisać, odsyłamy Was do katalogu lubimyczytać.pl. Skorzystajcie z tagów, czyli słów-kluczy, opisujacych daną pozycję. Szukajcie książek opisanych na przykład takimi tagami, jak #pisanie. Poniżej przedstawiamy 5 książek, pomocnych na początku literackiej drogi, lecz jest ich o wiele więcej! 

Steven Pinker to wybitny kognitywista i lingwista, a także pisarz. W publikacji „Piękny styl” przedstawia nowy pomysł na podręcznik dobrego pisania w XXI wieku. Zamiast narzekać na upadek języka, ubolewać nad tym, co go irytuje, albo powtarzać dogmatyczne nakazy i zakazy autorów poradników sprzed stulecia, Pinker wykorzystuje naukową wiedzę na temat języka i umysłu, aby pomóc czytelnikowi w trudnej sztuce tworzenia przejrzystej, spójnej i stylowej prozy.

Książka Pinkera obfituje w przykłady znakomitego i marnego pisarstwa, unikając pouczającego tonu i spartańskiej surowości klasycznych podręczników. Autor pokazuje, że sztuka pisania może być przyjemnym dążeniem do mistrzostwa i fascynującym tematem rozważań intelektualnych. Książka „Piękny styl” jest adresowana do wszystkich, którzy zajmują się pisaniem, a także do czytelników, którzy interesują się literaturą i chcieliby się dowiedzieć, w jaki sposób nauka o ludzkim umyśle może nam pomóc w zrozumieniu, jak działa język w swoim najlepszym wydaniu.

 

Jakich rad początkującym adeptom pisania udzieli Stephen King? Przede wszystkim: dużo czytać, jeszcze więcej pisać. Oraz, oczywiście: nie poddawać się.

Mistrz horrorów zawarł w „Pamiętniku rzemieślnika” to nie tylko porady dla twórców opowiadań o kosmicznych mutantach w radioaktywnym jeziorze. Wielbiciele Stephena Kinga znajdą tutaj wiele szczegółów biograficznych – pisarz opowiada o swoich traumatycznych przeżyciach z dzieciństwa, ciężkich latach biedy, przygodach z alkoholem i narkotykami, wreszcie o groźnym wypadku, któremu uległ w 1999 roku. Zdradza także historie poszczególnych pomysłów (do czego też może zainspirować pisarza automat sprzedający środki higieniczne w damskiej przebieralni!) i konkretnych tekstów czy postaci.
King nie próbuje kreować się mentora początkujących literatów, nie mitologizuje też samego tworzenia, choć głęboko wierzy w magiczną siłę słowa pisanego. 

O tym, jak pisać, swoje zdanie ma także Haruki Murakami„Zawód: powieściopisarz” to jednak nie poradnik, lecz raczej zbiór esejów, dotyczących twórczości autora „Norwegian Wood” i o tym, jak to jest być pisarzem. Teksty z tej książki mogą być potraktowane jako eseje autobiograficzne, ale Murakami pisząc je, nie miał takiej świadomości. Chciał tylko pokazać swoją pisarską drogę i podzielić się refleksjami na temat twórczości w ogóle.
„Nie bardzo wiem, na ile te w pewnym sensie egocentryczne, prywatne teksty – będące raczej zapisem prywatnych spekulacji na temat procesu pisania niż przesłaniami – przydadzą się czytelnikom. Bardzo bym się cieszył, gdyby naprawdę choć troszkę się komuś przydały" - zaznacza autor, regularnie wymieniany wśród nazwisk czołowych pisarzy zasługujących na Nobla w dziedzinie literatury. 

 

Z kolei „Kurs kreatywnego pisania" Katarzyny Bondy da początkującym pisarzom narzędzia, by mogli swoje pisarskie pomysły realizować pewnie, świadomie i coraz doskonalej. Wyjaśni, jak wygląda struktura powieści i w przystępny sposób uporządkuje teorię konstruowania tekstów literackich. Pomoże także przyszłym pisarzom w odkrywaniu ich mocnych stron, otworzy ich na inną percepcję świata, nauczy samodyscypliny oraz tego, jak szukać tematów i pomysłów.

Jak podkreśla autorka cyklu „Cztery żywioły Saszy Załuskiej” pisania można, a nawet trzeba się nauczyć. Katarzyna Bonda przekonuje, że pisanie książek to ciężka praca, przy której jednak pozostaje się artystą. „Tak, uczę ludzi pisać. Lubię dzielić się swoją wiedzą, pomagać adeptom, wydobywać ich z odmętów grafomanii. Spokojnie, to nie przytyk, gdyż każdy pisarz jest trochę grafomanem. Nie piszę za moich podopiecznych, nie redaguję, nie narzucam im swojej percepcji świata. Staram się jedynie - jak akuszerka - pomagać w ich „literackich porodach”.

Gail Carson Levine, amerykańska autorka pisząca dla dzieci i młodzieży, postanowiła podzielić się ze swoimi czytelnikami sekretami własnego warsztatu. „Magia pisania” to poradnik dla
początkujących pisarzy – nie tylko tych najmłodszych.
Można się z niego dowiedzieć, jak wymyślać wciągające historie, jak je zaczynać, żeby czytelnik nie mógł się od nich oderwać, i jak je kończyć, tak by pozostały mu na długo w pamięci. Są tu również rady dotyczące tworzenia wyrazistych postaci i pisania naturalnie brzmiących dialogów, a także – gdy zachodzi taka potrzeba – wzruszania lub rozbawiania czytelnika. Każdy z krótkich rozdziałów kończy się praktycznymi ćwiczeniami, które zachęcają przyszłych autorów do wytężenia wyobraźni i do praktycznej nauki pisarskiego rzemiosła.
Amerykańscy recenzenci stwierdzili, że z książki tej mogą się uczyć pisania ludzie w każdym wieku. I to nie tylko początkujący literaci – ze wskazówek autorki skorzysta każdy, komu zdarza się pisać mejle, blogi, listy miłosne, a nawet kartki z życzeniami.

Pisarzom życzymy czytelników!

Życzenia lekkiego pióra i satysfakcji z pracy każdemu pisarzowi i pisarce składa zespół lubimyczytać.pl! Co więcej, pisarzom życzymy czytelników, którzy licznie sięgną po ich książki.