Geniusz baroku - Szymon Czechowicz

Geniusz baroku - Szymon Czechowicz

Napisane przez: Katarzyna Szymańska ()
Liczba odpowiedzi: 0

 

„Szymon Czechowicz. Geniusz baroku (1689-1775)” – do 28 marca w Muzeum Narodowym w Krakowie

 

Zwiedzający zyskali jeszcze ponad miesiąc na spotkanie z twórczością Szymona Czechowicza – najwybitniejszego polskiego malarza barokowego XVIII wieku. Pierwsza w historii polskiego muzealnictwa wystawa monograficzna tego niesprawiedliwie zapomnianego geniusza, który talentem zrównał się z najlepszymi włoskimi malarzami swego czasu, obejmuje prezentację ponad 200 obrazów i rysunków. Przedłużenie ekspozycji dorobku Szymona Czechowicza to efekt sukcesu frekwencyjnego i niegasnącego zainteresowania publiczności wystawą po otwarciu muzeów dla publiczności 1 lutego br.

v „Szymon Czechowicz. Geniusz baroku (1689-1775)” – do 28 marca w Muzeum Narodowym w Krakowie, fot. Danuta Matloch

Czechowicz jest jednym z największych malarzy baroku. Był to malarz wybitnie uzdolniony, zresztą tamte czasy, jak widać na tej wystawie, wymagały perfekcyjnego rzemiosła, dlatego to dzieło i ta szuka jest taka wspaniała. Warto zauważyć, że  wystawa była organizowana w bardzo trudnych warunkach pandemii, a mimo to Muzeum Narodowe w Krakowie potrafiło sprowadzić dzieła spoza Polski - z Litwy, Ukrainy, Włoch i Stanów Zjednoczonych. Drugim sukcesem wystawy jest jej wynik frekwencyjny. Po odmrożeniu instytucji kultury Polacy przychodzą tłumnie do naszych instytucji.  

Wystawa w Muzeum Narodowym jest pierwszą próbą szerokiego ukazania artyzmu polskiego giganta baroku. Tylko nieliczne spośród blisko 200 eksponatów gościły kiedykolwiek w salach muzealnych, a sporo jest zupełnie nieznanych.

Szymon Czechowicz był jednym z nielicznych Polaków, którzy studiowali w słynnej Akademii św. Łukasza w Rzymie – kolebce baroku. W Wiecznym Mieście  pozostawał  przez około 20 lat i gdy po 1730 roku wrócił do kraju, był już dojrzałym malarzem. Po powrocie szybko zyskał wyjątkową renomę.

Wystawa „Szymon Czechowicz. Geniusz baroku (1689-1775)” to unikalny w swojej klasie przegląd polskiego malarstwa barokowego, który jest okazją do przemyślenia polskiej sztuki na nowo, ponieważ otwiera publiczność na tradycję polskiego malarstwa w dużo bogatszej i dłużej perspektywie niż zazwyczaj jest to prezentowane.  

Dzieła Czechowicza sprowadzone z wielu muzeów i kościołów z Polski, Francji, Litwy, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy i Włoch można obejrzeć do 28 marca w  Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie.