Popularne powieści w strojach z epoki.

Popularne powieści w strojach z epoki.

Napisane przez: Wioletta Kosińska ()
Liczba odpowiedzi: 0

Piękne suknie, nienaganne maniery i nutka blichtru – z tym kojarzą się seriale kostiumowe. A z czym jeszcze powinny? Oczywiście z powieściami! Większość święcących triumfy seriali, których akcja ma miejsce przed stu i więcej laty, jest zainspirowana historiami spisanymi w książkach. Niektóre z nich to prawdziwe klasyki literatury, tak jak powieści: Lwa TołstojaJane Austen i Victora Hugo.

Książki, na podstawie których powstały popularne seriale kostiumowe.

Seriale kostiumowe cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Wiele z jest adaptacjami książek! Jeśli jesteście ich fanami, koniecznie spójrzcie na nasze zestawienie powieści, które stały się inspiracją do ich nakręcenia. Znajdziecie tu cykl „Bridgertonowie” i książkową podstawę serialu „Outlander”, a także Jane Austin i... Lwa Tołstoja. 

Duma i uprzedzenie Jane Austen

Lew Tołstoj i Jane Austen to nazwiska, które znają nie tylko miłośnicy książek. Ich powieści są kamieniem węgielnym współczesnej literatury, a zawarte w nich treści uznawane są za ponadczasowe. Nic zatem dziwnego, że doczekały się wielokrotnie ekranizacji, tak filmowych, jak i serialowych. Ukazującą życie angielskich wyższych sfer „Dumę i uprzedzenie” Jane Austen brytyjska stacja BBC przenosiła na mały ekran aż sześciokrotnie. Jedną z najważniejszych realizacji była ta z 1995 roku, z Colinem Firthem w roli pana Darcy’ego. Również „Rozważną i romantyczną”, czyli pierwszą opublikowaną powieść obyczajową angielskiej pisarki, mogliśmy oglądać wielokrotnie na ekranach telewizyjnych. I tak jak w przypadku „Dumy i uprzedzenia”, najczęściej realizacją serialu zajmowała się brytyjska stacja BBC.

BRIDGERTONOWIE  Julia Quinn

To gratka dla tych, którzy chcą być na czasie, bo serial „Bridgertonowie” pod koniec roku 2020 stał się gorącym hitem. Według danych udostępnionych przez Netflix, w ciągu miesiąca od premiery został obejrzany w aż 82 milionach gospodarstwach domowych, dzięki czemu stał się najpopularniejszym serialem w historii platformy.

W wyniku wysokiej oglądalności serialu również i książki Julii Quinn znów stały się bestsellerami. Według statystyk serwisu Amazon obecnie plasują się w pierwszej dwudziestce najchętniej kupowanych książek. Popularność widać również w serwisie lubimyczytać.pl, gdyż książka „Ktoś mnie pokochał”, druga część cyklu „Bridgertonowie”. Przypomnijmy, że serial o miłosnych i społecznych intrygach, którego akcja ma miejsce w Wielkiej Brytanii w latach 20. XIX wieku, zadebiutował na Netflixie dopiero 25 grudnia…

Wojna i pokój Tołstoj

Co ciekawe, to również Brytyjczykom możemy zawdzięczać produkcje kręcone na podstawie dzieł… Lwa Tołstoja. Tołstojowska „Wojna i pokój” to rosyjska epopeja narodowa opowiadająca o losach obywateli Cesarstwa w czasach wojen napoleońskich. Wiernie odmalowane tło historyczne i pasjonująca fabuła sprawiły, że dzieło urodzonego w 1828 roku na Jasnej Polanie pisarza doczekało się licznych adaptacji ekranowych. W tym tej najbardziej znanej, z 2016 roku, autorstwa Brytyjczyków, w której zagrali James Norton, Paul Dano i Lily James.

Anna Karenina Tołstoj

Również „Anna Karenina”, ponadczasowa opowieść o tragicznej miłości księżnej Anny i hrabiego Aleksieja Wrońskiego, stała się inspiracją dla rzeszy twórców filmowych na całym świecie. Oprócz licznych adaptacji filmowych (w 2012 roku w tytułowej roli zagrała Keira Knightley) były i te serialowe. Najnowsza wersja z 2017 roku wyreżyserowana została w Rosji. Jej twórcą jest Karen Szachnazarow.

Obie powieści Tołstoja, jak i wspomniana wyżej „Duma i uprzedzenie” Jane Austen, znalazły się na prestiżowej liście 100 najlepszych książek Norweskiego Klubu Książki, czyli liście stu najważniejszych książek w historii (głównie powieści). Lista ta powstała głosami zaproszonych do udziału w jej powstawaniu pisarzy w 2002 roku.

Nędznicy Victor Hugo

 Victor Hugo, w XIX wieku pisał swoich „Nędzników”. Jego powieść miała być panoramicznym obrazem całego społeczeństwa francuskiego XIX wieku oraz wykładnią poglądów autora na kwestie sprawiedliwego porządku społecznego, walki z nędzą i wykluczeniem. Hugo stworzył powieść, która przedstawia dobre i złe moralnie wzorce zachowania, te drugie oczywiście krytykując. Cytowany przez Jeana-Bertranda Barrère autor twierdził, że powieść o nędzy materialnej musi mieć charakter duchowy, gdyż zjawisko to wymaga interwencji boskiej przeciw działaniom człowieka, a zatem i boskiego osądu.

Głównym bohaterem książki Hugo jest wypuszczony z więzienia galernik Jean Valjean. To również na nim skupia się uwaga reżysera serialu „Les Misérables”, najnowszej adaptacji „Nędzników”. Jej gwiazdami są Dominic West, David Oyelowo, Olivia Colman i Lily Collins. Wyprodukowana została na potrzeby, a jakże!, brytyjskiej stacji BBC.

Rodzina Borgiów

Intrygi rodziny, której nazwisko zawsze było synonimem władzy, korupcji i zbrodni – niesławnych Borgiów. Na tle barwnego zgiełku włoskiego renesansu rozgrywa się partia śmiertelnej gry, której stawką jest władza nad centrum ówczesnego świata, czyli Rzymem. Według Mario Puzo, autora książki „Rodzina Borgiów”, początków włoskiej mafii należy upatrywać właśnie w XV wieku, w czasach potężnej rodziny Borgiów, i w urzędzie papieskim. A Puzo wie, o czym pisze; wszak to spod jego pióra wyszła jedna z najważniejszych powieści mafijnych świata, czyli „Ojciec chrzestny”.
Na podstawie „Rodziny Borgiów” powstał 29-odcinkowy serial w doborowej obsadzie, na czele z Jeremym Ironsem, François Arnaudem i Holliday Grainger w rolach głównych.

Polacy nie gęsi i swoje seriale kostiumowe mają

Stulecie Winnych Ałbena Grabowska

Chociaż w odróżnieniu od powieści wymienionych wyżej, akcja poniższego serialu dzieje się w XX wieku i czasach, które większość czytelników powinna pamiętać, to uznaliśmy, że nie należy pomijać powieści Ałbeny  Grabowskiej „Stulecie winnych” to bestsellerowa saga rodzinna. Opowieść o rodzinie Winnych z podwarszawskiego Brwinowa została wpleciona w losy najważniejszych dla naszego kraju wydarzeń w ubiegłym stuleciu. Zaczyna się tuż przed pierwszą wojną światową, gdy na świat przychodzą pierwsze w rodzinie Winnych bliźniaczki. Kolejnym pokoleniom rodziny Winnych będzie dane doświadczyć tego wszystkiego, czego doświadczali Polacy w XX wieku – okrucieństw wojennych i powojennej odbudowy kraju, kryzysu gospodarczego i pustych półek, stanu wojennego i powszechnego zastraszenia, upadku socjalizmu, pierwszych wolnych wyborów, a potem zmagań z trudną rzeczywistością dopiero co odzyskanej wolności. Na podstawie trylogii Grabowskiej Telewizja Polska nakręciła serial, w którym zagrali Kinga Preis, Jan Wieczorkowski, Zuzanna Lit i Olaf Lubaszenko. Na razie opublikowane zostały dwa sezony; emisja trzeciego rozpocznie się już 7 marca 2021.