Wikipedia - internetowa encyklopedia ma 20 lat

Wikipedia - internetowa encyklopedia ma 20 lat

Napisane przez: Wioletta Kosińska ()
Liczba odpowiedzi: 0

Wikipedia ma już 20 lat!

 

Wikipedia obchodzi 20 urodziny. Przez ten czas ta internetowa encyklopedia opublikowała prawie półtora miliona haseł.

 To jedna z najchętniej odwiedzanych stron w Internecie.
 

Jej slogan brzmi: „Wolna encyklopedia, którą każdy może redagować”. I rzeczywiście tak jest. Wikipedia od 20 lat cieszy się niezachwianą opinią jednego z najlepszych źródeł wiedzy, które rozwija silnie rozbudowana społeczność. 

 

Wikipedii stuknęło 20 lat. Dokładnie 15 stycznia 2021 roku przypadła okrągła rocznica powstania tej największej wirtualnej encyklopedii na świecie. Wikipedia jest jedną z najpopularniejszych witryn w Polsce, co miesiąc odwiedza ją ponad 30 milionów użytkowników. To źródło wolnej wiedzy, do której każdy ma dostęp.

Nad artykułami na Wikipedii i nad rozwojem projektów siostrzanych, takich jak Wikisłownik i Wikiźródła czuwa łącznie ponad 4600 edytorów i edytorek. To społeczność wolontariuszy, do której każdy może w dowolnej chwili dołączyć i modyfikować strony. Wszystkie artykuły muszą spełniać wymogi neutralności, mieć oparcie w wiarygodnych źródłach i są na bieżąco weryfikowane i aktualizowane. Obecnie na polskojęzycznej Wikipedii znajduje prawie 1,5 mln haseł.

 Początki Wikipedii. Formalnie została założona 15 stycznia 2001 jako serwis anglojęzyczny, stanowiący dodatek do innego projektu – nazwanego Nupedią, gdzie publikowano artykuły ekspertów. Niewiele później serwis uzyskał autonomiczne funkcjonowanie i dorobił się regionalnych edycji. Polska wersja Wikipedii została założona 26 września 2001 roku przez lekarza internistę Krzysztofa Jasiutowicza oraz fizyka Pawła Jochyma.

Wszystkich zainteresowanych szczegółami dotyczącymi początków tego serwisu zapraszamy do przeczytania artykułu Janusza Dorożyńskiego, zamieszczonego w materiałach konferencyjnych XIX Górskiej Szkoły PTI w Szczyrku. Warto też odwiedzić stronę poświęconą jubileuszowi, którą utworzyła Fundacja Wikimedia: https://wikimediafoundation.org/wikipedia20/. Wacław Iszkowski poleca dodatkowo rozmowę z prof. Dariuszem Jemielniakiem, wikipedystą i autorem książki o Wikipedii („Życie wirtualnych dzikich”).