Nowości 2020

Nowości 2020

Napisane przez: Katarzyna Szymańska ()
Liczba odpowiedzi: 0

  • Logo

Oto najbardziej wyczekiwane książki 2020 roku:


Przyszło nam tu żyć. Reportaże z Rosji – Jelena Kostiuczenko
tłum. Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz
Wydawnictwo Czarne

Nie od dziś wiadomo, że Rosja to kraj wielkich kontrastów. Jelena Kostiuczenko opisuje ludzi z marginesu społecznego – ubogie rodziny, walczące o prawo do mieszkania, koczowników, narkomanów, dzikich lokatorów, stalkerów. Świat przedstawiony w książce pozbawiony jest sprawiedliwości, równości i solidarności. To opowieść o ludziach, którym „przyszło tu żyć”.

Przyszło nam tu żyć
ZNAJDŹ KSIĄŻKĘ LUB EBOOKA NA WOBLINK.COM

Podróż Cilki – Heather Morris
tłum. Kaja Gucio
Wydawnictwo Marginesy

Po ogromnym sukcesie „Tatuażysty z Auschwitz”, Wydawnictwo Marginesy zapowiada premierę kontynuacji książki Heather Morris pt. „Podróż Cilki”. Książka jest historią dziewczyny, którą Lale Sokołow, tytułowy tatuażysta z Auschwitz, uważał za jedną z najdzielniejszych ludzi jakich poznał. Mimo dużych zastrzeżeń, dotyczących zgodności historycznej, powieść osiągnęła ogromy sukces i zapoczątkowała niebezpieczny trend na wydawanie książek z „Auschwitz” w tytule.

„Podróż Cilki”: po wyzwoleniu obozu w Auschwitz Cilka trafia do kolejnego więzienia – zostaje uznana przez władze radzieckie za kolaboranta i zostaje zesłana na Syberie. Tak zaczyna się jej dramatyczna podróż w głąb Rosji.

Podróż Cilki
ZNAJDŹ KSIĄŻKĘAUDIOBOOKA LUB EBOOKA NA WOBLINK.COM

Gdyby to nie był Everest… – Leszek Cichy
Wysłuchał Piotr Trybalski
Wydawnictwo Literackie

„Gdyby to nie był Everest… to byśmy chyba nie weszli“ – te słowa 17 lutego 1980 roku wypowiedział Leszek Cichy podczas rozmowy radiowej z wierzchołka Everestu. Kilka minut później Cichy razem z Krzysztofem Wielickim byli pierwszymi ludźmi, którzy w zimie zdobyli ośmiotysięcznik. To opowieść nie tylko o zdobyciu Góry Gór, ale także o przygotowaniach do wyprawy i rekordach, które padały po wyczynie Polaków.

ZNAJDŹ KSIĄŻKĘ LUB EBOOKA NA WOBLINK.COM

Ich siła – Meg Wolitzer
tłum. Maria Zawadzka-Strączek
W.A.B.

„Ich siła” to nowa powieść autorki „Żony”. Książka przedstawia historię Greer Kadetsky, nieśmiałej studentki, którą niepokoi niesprawiedliwość świata. Punktem zwrotnym w jej życiu jest spotkanie Faith Frank, kobiety, która zabrała ją na wiec feministyczny.

Ich siła
ZNAJDŹ KSIĄŻKĘ NA WOBLINK.COM

Slumberland – Paul Beatty
tłum. Witold Kurylak
Sonia Draga

Sonia Draga zapowiada publikację kolejnej książki laureata Bookera Paula Beatty’ego. W książce dominują jazz, seks i dywagacje na temat kwestii rasowych. Głównym bohaterem “Slubmerlandu” jest DJ Darky, który postanowił odszukać Charlesa Stone’a, niezbyt popularnego awangardowego muzyka jazzowego, by namówić go, by ten zagrał w jednym z jego kawałków. Tropy prowadzą go do świeżo zjednoczonego Berlina.

Slumberland
ZNAJDŹ KSIĄŻKĘ NA WOBLINK.COM

Noc, która się nie kończy. Historia obozów koncentracyjnych – Andrea Pitzer
tłum. Bartłomiej Pietrzyk
Wydawnictwo Znak

Historia obozów koncentracyjnych nie zaczyna i nie kończy się na latach istnienia nazistowskiej III Rzeszy. Idea tworzenia miejsc koncentracji ludzi w celu ich zabicia powstała dużo wcześniej. Książka Andrea Pitzera poświęcona jest historii jednego z najpotworniejszych pomysłów ludzkości. Trudna i wstrząsająca, ale w zalewie rynku kiepskimi marnymi książkami opowiadającymi historię Holocaustu, jest to bardzo ważna zapowiedź.

Noc, która się nie kończy
ZNAJDŹ KSIĄŻKĘ LUB EBOOKA NA WOBLINK.COM

Zaufasz mi – Diana Brzezińska
Wydawnictwo Otwarte

O pierwszym tomie serii z Adą Czarnecką pisaliśmy na jesień ubiegłego roku. Wydawnictwo Otwarte zapowiedziało już premierę drugiej książki Diany Brzezińskiej. Policja w Szczecinie kolejny raz ma pełne ręce roboty. Miasto prześladuje kolejna fala samobójstw. Wątpliwe wydaje się to, że młody chłopak, nastolatka i szczęśliwy ojciec dwójki dzieci odebrali sobie życie sami.

Zaufasz mi zapowiedź
ZNAJDŹ KSIĄŻKĘ LUB EBOOKA NA WOBLINK.COM

Królowa niczego – Holly Black
tłum. Stanisław Kroszczyński
Wydawnictwo Jaguar

„Królowa niczego” to trzeci tom serii Holly Black. Na tę książkę zwracamy szczególną uwagę, ponieważ pierwszy tom cylku – „Okrutny książę” – mogliście poznać w naszej akcji, która trwała przez cały listopad 2019 roku. Książkę w formie ebooka i audiobooka mogliście czytać i słuchać całkowicie za darmo! „Królowa niczego” to kontynuacja przygód Jude i Taryna.

Królowa niczego

Niegrzeczne. Dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera – Jacek Hołub
Wydawnictwo Czarne

Jacek Hołub wraca z kolejnym ważnym reportażem. Poprzednia publikacja wydana pod szyldem Wydawnictwa Czarne poświęcona była rodzicom (głównie matkom) niepełnosprawnych dzieci. Tym razem głównym tematem jego książki będą ADHD i autyzm, a konkretnie dzieci, które na nie chorują. Hołub nie skupia się na przyczynach i objawach chorób, a na rodzinach i środowiskach, w których żyją i wychowują się chore dzieci.

Niegrzeczne zapowiedź
ZNAJDŹ KSIĄŻKĘ LUB EBOOKA NA WOBLINK.COM

Ciemność i partnerzy – Sigitas Parulskis
tłum. Izabela Korybut-Daszkiewicz
Wydawnictwo Czarne

W serii „proza świata” Czarne zwraca się w kierunku Litwy. 22 stycznia w Polsce ukaże się powieść Parulskisa – „Ciemność i partnerzy”. Jej akcja rozgrywa się na Litwie, w roku 1941. Wrażliwy fotograf zawiera pakt z oficerem SS by uratować siebie i swoją ukochaną. Tym samym dołącza do nazistowskiego szwadronu śmierci – jego zadaniem ma być fotografowanie masowych egzekucji przeprowadzanych na Żydach. Na dodatek dostaje potworną instrukcję – zdjęcia mają ukazywać piękno tej masowej śmierci.

Ciemność i partnerzy
ZNAJDŹ KSIĄŻKĘ LUB EBOOKA NA WOBLINK.COM

Loteria – Shirley Jackson, Miles Hyman
tłum. Mira Michałowska
Marginesy

Szymon Holcman odkąd dołączył do ekipy Marginesów wyczynia cuda. Kolejnym dowodem na to jest kolejna komiksowa zapowiedź wydawnictwa – w styczniu ukaże się bowiem “Loteria”. Jest to komiks, którego scenariusz oparty został na opowiadaniu Shirley Jackson, które zostało opublikowane w 1948 roku na łamach „The New Yorkera”. Opowieść przedstawia małe, sielankowe amerykańskie miasteczko, w którym wszyscy się dobrze znają. Co roku, każdy zapisuje swoje imię na kartce, które wkłada do specjalnie przygotowanego pudełka. Losowane jest jedno imię – „szczęśliwca” czeka jednak niemiły los.

Warto podkreślić, że Miles Hyman, znakomity ilustrator i twórca komiksu, jest wnukiem Shirley Jackson.

Jane Goodall. Pani od szympansów – Danuta Tymowska, Jerzy A. Wlazło
Wydawnictwo Znak

Jane Goodall jest aktywistką, podróżniczką i pisarką. O jej poznaniu marzyła Wisława Szymborska. W styczniu nakładem Wydawnictwa Znak ukaże się pierwsza pełna opowieść o tej ikonie nauki i ekologii.

Jane Goodall zapowiedzi
ZNAJDŹ KSIĄŻKĘ LUB EBOOKA NA WOBLINK.COM


Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć – Mirosław Tryczyk
Wydawnictwo Znak

Drzazga zapowiedź
ZNAJDŹ KSIĄŻKĘ LUB EBOOKA NA WOBLINK.COM

Mirosła Tryczyk odkrył dramatyczną historię rodzinną – jego dziadek, z którym chętnie spędzał czas w dzieciństwie, zamieszany był w tragiczne zbrodnie dokonywane na niewinnych ludziach. Po tym doświadczeniu postanowił wyruszyć śladem odkryć w innych rodzinach. Na podstawie rozmów i własnych poszukiwań powstała „Drzazga”. Premiera już 27 stycznia!


Słone ścieżki – Raynor Winn
tłum. Kamila Sławińska
Wydawnictwo Marginesy

“Słone ścieżki” to wzruszająca opowieść o małżeństwie, które w krótkim czasie straciło wszystko. Na dodatek żona dowiedziała się o śmiertelnej  chorobie męża. Z braku perspektyw na poprawę sytuacji para ruszyła tysiąckilometrowym szlakiem wzdłuż południowo-zachodniego brzegu Wielkiej Brytanii.

No pasa nada! Nic się nie dzieje. Kobiece oblicze Meksyku – Beata Kowalik
Wydawnictwo Kobiece

„No pasa nada!” to historie o współczesnych kobietach, mieszkających w zdominowanym przez mężczyzn Meksyku. W kraju, w którym prawdziwy macho szanuje jedynie Matkę Boską z Guadelupe, kobiety uważane są na szalone, nieczyste, gorsze… Beata Kowalik w swojej książce opisała mieszkanki wiosek, domów i niebezpiecznych dzielnic – opowiada o kobietach przy pracy, w czasie fiesty i te pozostające w osamotnieniu.

No pasa nada zapowiedź
ZNAJDŹ KSIĄŻKĘ LUB EBOOKA NA WOBLINK.COM

Trawka – Box Brown
tłum. Marcin Wróbel
Wydawnictwo Marginesy

„Trawka” to kolejny znakomity pomysł Szymona Holcmana. Autor opisywanego przez nas „Tetrisa” tym razem przedstawia historię marihuany. W ironicznej, czarno-białej odsłonie przedstawia opowieść o jednej z najbardziej zmitologizowanych używek na ziemi.

Święte słowo – Sigríður Hagalín Björnsdóttir
tłum. Jacek Godek
Wydawnictwo Literackie

Islandzka autorka „Wyspy” powraca z powieścią o rodzeństwie, które zostaje wciągnięte w rozgrywkę sił chcących zmienić losy świata. „Święte słowa” to wedle zapowiedzi mieszanka dramatu rodzinnego, z domieszką thrillera i mrocznej powieści, charakterystycznej dla ponurej atmosfery panującej w Islandii.

Święty słowo


Ekspansja polskiej kultury trwa. Wiedźmin, Behemoth, filmy Pawlikowskiego, Leszek Możdżer, książki polskiej noblistki Olgi Tokarczuk. Już niebawem do tego grona dołączy „Cyberpunk” – gra, która rozgrywać się będzie w świecie znanym z takich filmów jak „Blade Runner”. Michał Wojtas opowiada jak powstało całe uniwersum i czego możemy spodziewać się po produkcji, która niebawem podbije gamerski rynek na całym świecie.

Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych
tekst i ilustracje: Aleksandra i Daniel Mizielińscy
Dwie Siostry

Obok Tokarczuk, Behemotha, Cyberpunka i polskiego jazzu warto też wyróżnić sukces książek małżeństwa Mizielińskich. Ich kultowe „Mapy” zdobyły międzynarodowe uznanie. Tym razem Dwie Siostry wyda ich książkę o parkach narodowych. „Którędy do Yellowstone” ukaże się już w styczniu!

Mołdawia. Państwo niekonieczne – Kamil Całus
Wydawnictwo Czarne

W kultowej serii Sulina przyszedł czas na książkę o Mołdawii. Kamil Całus przedstawia historię kraju, który uzyskał niepodległość w 1991 roku. Miał być to tylko krótki przystanek w drodze do zjednoczenia z Rumunią. Nie wszyscy mieszkańcy Mołdawii jednak podzielali tę opinię – w związku z tym marzenia o połączeniu zakończyły się tak szybko, jak się pojawiły. Całus opisuje historię kraju, który stanął w obliczu stworzenia się na nowo – bohaterowie reportażu starają się znaleźć odpowiedź „co to znaczy być Mołdawianinem?”

Mołdawia. Państwo niekonieczne
ZNAJDŹ KSIĄŻKĘ LUB EBOOKA NA WOBLINK.COM


Kocie chrzciny. Lato i zima w Finlandii – Małgorzata Sidz
Wydawnictwo Czarne

Niebawem w Polsce powstanie wioska Muminków! Pisaliśmy o tym w listopadzie. Jednak wcześniej ukaże się książka „Kocie chrzciny”, z charakterystycznym, niebieskim domem Muminków na okładce. Będzie to reportaż Małgorzaty Sidz o życiu w Finlandii – zabawie, życiu rodzinnym, mentalności Finów. Szykuje się jedna z ciekawszych premier tej zimy!

Kocie chrzciny
ZNAJDŹ KSIĄŻKĘ LUB EBOOKA NA WOBLINK.COM


Pionierki Internetu – Claire Evans
Przeł. Magdalena Rabsztyn-Anioł
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Narracja o narodzinach internetu zdominowana jest przez mężczyzn. To oni uważani są za pionierów technologicznych, którzy w garażu, w pocie czoła, wymyślali nowe rozwiązania. Rzadko wspomina się w kontekście postępu o kobietach-wizjonerkach, które odegrały ważną rolę w dziedzinie nowych technologii. To im poświęcona jest książka Claire Evans.



Nocą drony są szczególnie głośne. Reportaże ze stref kryzysu – Wolfgang Bauer
tłum. Elżbieta Kalinowska
Wydawnictwo Czarne

„Nocą drony są szczególnie głośne” to zbiór reportaży Wolfganga Bauera z lat 2010–2017. Są to obrazy rozpadającego się świata – społeczno-polityczna mapa współczesnych zagrożeń.


Korporacja kościół. Wyznania księdza – Piotr Babiński
Krytyka Polityczna

Skąd się biorą księża? Jak i przez kogo są formowani? Czego oprócz ślepego posłuszeństwa i liczenia pieniędzy można się nauczyć w seminarium? Ile kosztuje dobre probostwo w bogatej parafii, ile w gorszej, biedniejszej? Ile zarabia ksiądz i na czym? Jak manipuluje wiernymi? – na te pytania w swojej książce odpowiada były ksiądz Piotr Babiński.


Testamenty – Margaret Atwood
tłum. Paweł Lipszyc
Wydawnictwo Wielka Litera

„Testamenty”, kontynuacja kultowej „Opowieści podręcznej” to książka wyróżniona Nagrodą Bookera za rok 2019! Niewątpliwie to jedna z najbardziej wyczekiwanych książek 2020 w Polsce. Jeżeli nie możecie doczekać się premiery, a przeczytaliście i obejrzeliście „Opowieść podręcznej” polecamy wam artykuł z książkami, które powinny wam się spodobać.

Normalni ludzie – Sally Rooney
tłum. Jerzy Kozłowski
Wydawnictwo W.A.B.

„Normalni ludzie” to jedna z najpopularniejszych książek 2018 roku. Powieść znalazła się na liście tytułów nominowanych do Nagrody Bookera oraz otrzymała Costa Book Award i Specsavers National Book Award w 2018 r. Telewizja BBC ogłosiła, że historia Connella i Marianne zostanie zaadaptowana na potrzeby telewizji, a produkcję wyreżyseruje Lenny Abrahamson.

„Trzy kobiety” – Lisa Taddeo
tłum. Aga Zano
Marginesy

Solane, Maggie, Taddeo – to trzy tytułowe bohaterki, które podzieliły się z autorką tajemnicami swojego życia emocjonalnego i erotycznego. „Trzy kobiety” to reporterski portret kobiecego pożądania. Jedna z najbardziej wyczekiwanych premier pierwszej połowy 2020 roku. Książka, która stała się bestsellerem New York Timesa ujrzy w Polsce światło dzienne 26 lut

Król darknetu. Polowanie na genialnego cyberprzestępcę
tłum. Rafał Lisowski
Wydawnictwo Czarne

W marcu nakładem Wydawnictwa Czarne ukaże się długo wyczekiwane tłumaczenie bestsellera „New York Timesa”. „Król darknetu” to opowieść o Rossie Ulbrichcie – założycielu słynnej platformy Silk Road – darknetowego sklepu internetowego, na którym można było kupić wszystko… co nielegalne.


Polska przydrożna” – Piotr Marecki
Wydawnictwo Czarne

Zbiór opowieści o Polsce A/B/C/D… Piotra Mareckiego, który tym razem występuje nie w postaci redaktora, a autora. Redaktor naczelny krakowskiej Korporacji Ha!Art zjechał kraj by opisać „Polskę przydrożną” – małych mieścin, szrutowych dróg,. Monika Sznajderman zapowiada, że będzie to proza, choć możemy spodziewać się tu czegoś z pogranicza gatunków – eseju, reportażu i dziennika.

„Osobisty przewodnik po Pradze” – Mariusz Szczygieł
Dowody na Istnienie

Nowa książka Szczepana Twardocha

W poście podsumowującym 2019 rok Szczepan Twardoch zdradził, że intenswynie pracuje nad swoją nową książką. Na razie wiadomo, że napisane ma kilkadziesiąt tysięcy znaków tekstu i że będzie to powieść. Pozostaje nam czekać na kolejne informacje.

Nowa książka Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, swoją ostatnią książkę wydała w 2018 roku – „Opowiadania bizarne” był zbiorem kilku krótkich opowiadań, których wspólnym motywem była dziwność, określona w tytule jako bizarność. Warto podkreślić, że książka znalazła się w naszej akcji w 2018 roku! W czasie kilkudziesięciu spotkań po zdobyciu Nagrody Nobla, Olga Tokarczuk wielokrotnie mówiła, że pracuje nad kolejną książką. Kiedy się ukaże i o czym będzie? Na razie nie wiadomo. Być może nową książkę noblistki będziemy mogli przeczytać już w 2020 roku!

Nowa książka Andrzeja Stasiuka

Jak donosi najnowszy, noworoczny numer „Polityki” – we wrześniu 2020 możemy spodziewać się nowej powieści Andrzeja Stasiuka. Fabuła książki rozgrywać się będzie w czasie II wojny światowej, w małej wsi nad Bugiem. Między Niemcami i Sowietami stanie przewodnik, który będzie próbował przewieźć przez grupę młodych ludzi.

Nowa książka Roberta Małeckiego

Najchętniej wypożyczaną książką ubiegłorocznej akcji Czytaj PL była „Skaza” Roberta Małeckiego. W rozmowie z Adamem Szają Robert Małecki zdradził, że rzuca pracę i na pełny etat poświęca się pisaniu. Ujawnił też kilka szczegółów nowej książki – „Zadry”, która ukaże się już w styczniu