Młodzieżowe Słowo Roku - Plebiscyt PWN

Młodzieżowe Słowo Roku - Plebiscyt PWN

Napisane przez: Wioletta Kosińska ()
Liczba odpowiedzi: 0

Podsumowanie plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2020

 
 
Za nami piąta edycja plebiscytu PWN na Młodzieżowe Słowo Roku 2020. Cieszyła się ona rekordowym zainteresowaniem. Odnotowano aż 194 tysiące zgłoszeń. Wśród nich wiele ciekawych i słowotwórczo bardzo kreatywnych, takich jak: atencjuszrzepiara, czy . Nie zabrakło odniesień do obecnej sytuacji w kraju i na świecie, m.in. będących odpowiedzią na pandemię i towarzyszące jej zjawiska, np. koronaferiecovidiotazdalka. 
Jednocześnie, po raz pierwszy w historii plebiscytu kapituła postanowiła, że nie wyłoni zwycięskiego słowa. Decyzję podjęło jury w składzie: Marek Łaziński, Bartek Chaciński, Ewa Kołodziejek, Anna Wileczek. Oto treść tego komunikatu:
 
 
Zgodnie z regulaminem kapituła ma decydujący głos w kwestii werdyktu lub jego braku. Jako organizator plebiscytu pragniemy zaznaczyć, że podzielamy stanowisko jury i nie zgadzamy się, by plebiscyt przekształcił się w platformę promowania języka nietolerancji i agresji słownej.
 
Mimo braku zwycięskiego słowa jury zadecydowało jednak, że na wyróżnienie zasługuje: tozależyzm – jako wyraz najciekawszy formalnie i interesująco zdefiniowany.
 
Ostatni etap plebiscytu zdominowały reakcje na komunikat jury dotyczący słowa: julka. Wokół tej decyzji narosło wiele nieścisłości, odniósł się do nich przewodniczący kapituły – Marek Łaziński. 
 
Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku organizowany jest od 2016 roku przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z projektem "Słowa klucze"- inicjatywy Narodowego Centrum Kultury "Ojczysty-dodaj do ulubionych". Jego celem jest wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów. Przez ostatnie lata plebiscyt wprowadził do powszechnej polszczyzny wiele nowych określeń, słów i wyrażeń, wcześniej znanych głównie młodemu pokoleniu. Pragniemy podziękować wszystkim, którzy się do tego przyczynili, biorąc udział w głosowaniu. Dostaliśmy wiele pozytywnych sygnałów; między innymi ze strony nauczycieli, którzy mimo pracy zdalnej starali się promować naszą inicjatywę wśród uczniów – podkreślili organizatorzy plebiscytu.
 
Zapraszamy do Galerii Młodzieżowych Słów Roku – znajdą się w niej wybrane hasła z tegorocznego plebiscytu wraz z definicjami. Więcej informacji szukajcie na stronie: www.pwn.pl/mlodziezowe-slowo-roku/